IQOS hakkında bilinmesi gereken 6 önemli şey

nasil.info

IQOS hakkında bilinmesi gereken 6 önemli şey

Yeni tütün ürünü IQOS’a kısa bir süre önce ABD’de satılma izni verildi ve bu, bir genç e-sigara salgını sırasında ABD pazarına yeni bir nikotin verme cihazının sunulduğuna dair endişelere yol açtı.

Gıda ve İlaç İdaresi Nisan ayında, Philip Morris International’ın artık ABD’de satılacak türünün ilk ürünü olan yanmaz ısı cihazı IQOS’u pazarlamaya ve satmaya başlayabileceğine karar verdi. Tütün ürünleri, geleneksel sigaralar gibi tütünü yakmak yerine, solunabilir bir aerosol üretmek için tütün yapraklarını ısıtan elektronik cihazlardır.

IQOS hakkında bilinmesi gereken 6 önemli şey
IQOS hakkında bilinmesi gereken 6 önemli şey

 

IQOS bir elektronik cihaz olsa da, FDA bunu bir sigara olarak sınıflandırmıştır, bu da ürünün geleneksel sigaralar için mevcut tüm aynı kısıtlamalara tabi olduğu anlamına gelir. Philip Morris, bu ürünlerin sigaradan daha güvenli olduğunu iddia ediyor, ancak cihazlar ve sahip olacakları etki hakkında bilinmeyen çok şey var.

İşte IQOS hakkında bilinmesi gereken altı önemli şey.

1. IQOS, e-sigaralardan farklı bir teknoloji kullanır.
IQOS ve e-sigara arasındaki fark nedir?
Yanmayan ısı ürünleri, e-sigaralardan farklıdır çünkü bunlar, tipik olarak e-sigaralarda bulunan aromalı e-sıvıyı değil, gerçek tütünü kullanırlar. Yanmayan ısının ardındaki konsept, kullanıcıların yanmış tütünü solumadan normal bir sigara içmek gibi görünen ve hissedilen şeyi deneyimlemelerine olanak sağlamasıdır.

2. Cihazlar “FDA onaylı” değildir.
IQOS FDA tarafından onaylandı mı?
FDA’nın da belirttiği gibi, kararı “tütün ürünlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde satılmasına izin vermesi, bu ürünlerin güvenli veya ‘FDA onaylı’ olduğu anlamına gelmez.”

Şirket, FDA’ya iki farklı düzenleyici onay için başvuruda bulundu: biri ürünü yeni bir tütün ürünü olarak pazarlamak için (Pazar Öncesi onay olarak adlandırılır) ve diğeri, ürünü diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olarak pazarlamak için (Değiştirilmiş olarak adlandırılır). Risk Tütün Ürünü onayı). FDA kararı, Pazar Öncesi onay başvurusu için geçerlidir. Ajans, cihazın diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olarak pazarlanıp pazarlanmayacağına karar vermedi.

3. Isıtılmış tütün ürünlerinin sigaradan daha güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.
IQOS sigara içmekten daha mı güvenli?
Tütün şirketleri, yakmayan ısı ürünlerinin sigaradan daha az zararlı olduğunu iddia ediyor çünkü tütün yandığında veya yandığında sigara dumanında bulunan 7.000’den fazla kimyasal madde üretiyor.

IQOS hakkında bilinmesi gereken 6 önemli şey
IQOS hakkında bilinmesi gereken 6 önemli şey

Philip Morris, IQOS’un sigaradan daha az zehirli olduğunu iddia ediyor, ancak Tobacco Control dergisinin bir sayısında yer alan birçok makale, şirketin kendi verilerinin bu iddiaları tam olarak desteklemediği sonucuna varıyor. Araştırmalar, IQOS’un bazı toksik maddelerin sigaradan daha düşük seviyelerine sahip olmasına rağmen, kullanıcıları yine de daha yüksek seviyelerde diğer toksik maddelere maruz bırakabileceğini göstermektedir. Aynı şekilde, IQOS, kullanıcıları bazı hastalıklar için daha düşük risklere, ancak diğerlerinin daha yüksek risklerine maruz bırakabilir.

Philip Morris’in araştırması, daha az toksik kimyasalın, insanlar ürünü kullandığında daha düşük zarar seviyeleri anlamına gelmediğinin ve daha az maruz kalma iddialarının, daha az zarar iddiaları olarak yanlış anlaşıldığının altını çiziyor.

Başka bir yüksek teknolojili elektronik tütün ürünü olan JUUL’un gençlerin kullanımındaki artış, IQOS’un gençleri çekeceğine dair endişeleri artırıyor.
4. IQOS gençlere hitap edebilir.
Gençler IQOS kullanıyor mu?
Truth Initiative® araştırmacıları, ürünü “sofistike, yüksek teknoloji ürünü ve ilham verici” ve “iPhone’lara benzer şık, özel ürünler” olarak tasvir eden pazarlama nedeniyle IQOS’un gençlere ve genç yetişkinlere hitap edebileceğini keşfetti.

Ürünün pazarlanması, JUUL tarafından yönlendirilen mevcut gençlik e-sigara salgını nedeniyle özellikle endişe vericidir. E-sigara kullanımı, özellikle çoğu hiç sigara içmemiş olan gençler arasında hızla arttı. Aslında, e-sigara kullanımı 2017’den 2018’e sadece bir yılda lise öğrencileri arasında %78 ve ortaokul öğrencileri arasında %48 arttı ve JUUL şu anda ABD e-sigara pazarının dörtte üçünü oluşturuyor.

Tobacco Control’de yayınlanan başka bir çalışma bu endişelerin altını çiziyor: “Modern, yüksek teknolojili bir imaj ve zarar azaltma ve ‘dumansız’ mesajlarla tanıtılan e-sigaraların, özellikle JUUL tarzının ergenlere hitap etmesi gibi, muhtemelen IQOS , benzer şekilde pazarlanan, ergenlere de hitap edecek.

Gençlerin IQOS’a erişimini ve reklam ve tanıtımına maruz kalmasını önlemek için FDA, ürünlerin – özellikle web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla – nasıl pazarlandığına kısıtlamalar getiriyor ve reklamların yetişkinleri hedeflemesini zorunlu kılıyor.

5. Tütün kartuşları mentollü olacak ve Marlboro markasını güçlendirebilecek.
IQOS’un aromaları var mı?
Philip Morris, genç kullanıcıları cezbettiği ve sigarayı içilmesini kolaylaştırdığı ve bırakmayı zorlaştırdığı gösterilen mentollü HeatSticks adlı küçük sigaralara benzeyen tütün ruloları sunmayı planlıyor. Şirket, FDA’ya yaptığı başvurularda mentol varyantının ürünün çekiciliğini, toksikolojisini veya diğer sağlık etkilerini nasıl etkileyeceği konusunda bilgi vermedi.

Ek olarak Philip Morris, HeatSticks’i Marlboro adı altında pazarlamayı planlıyor. Yeni cihazın Marlboro markasını kullanarak pazarlanması, sigaralar da dahil olmak üzere tüm Marlboro ürünlerinin genel çekiciliğini artırabilir. Araştırmalar, Marlboro’nun gençler arasında tercih edilen sigara markaları listesinin başında geldiğini gösteriyor.

6. Bu ürünler, endüstrinin artan düzenlemelerle başa çıkma çabalarının bir parçasıdır.
IQOS düzenleniyor mu?
Tobacco Control’deki yorumlara göre, tütün şirketleri, endüstriyi sorunun bir parçası yerine çözümün bir parçası olarak yeniden çerçevelendirmek için zarar azaltma iddialarını bir strateji olarak kullanarak hükümet düzenlemelerini baltalamaya çalışıyor.

Açıklamada, “[Isıtılmış tütün ürünleri], tütün şirketlerinin, tütün kullanımının sosyal kabul edilebilirliği ve azalan sigara tüketimi ortasında müşteri tabanlarını korumak ve genişletmek için değişen bir düzenleyici ortama uyum sağlamaya yönelik en son çabalarıdır.” “Yönetmeliklerin bulunmadığı veya yasal boşlukların muaf olduğu [ısıtılmış tütün

Buradan paylaşabilirsiniz:

Yorum yapın