Otoyol kullanarak Bulgaristan’dan geçen Türk turistlere tavsiyeler

nasil.info

Otoyol kullanarak Bulgaristan'dan geçen Türk turistlere tavsiyeler

Otoyol kullanarak Bulgaristan’dan geçen Türk turistlere tavsiyeler: Otoyolda Bulgaristan’dan geçen bir Türk turist veya başka bir ülkede ikamet eden bir birey iseniz (halk arasında Gurbetçi  , seyahatinizi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları sunuyoruz:

Bulgaristan dan geçiş- Gerekli tüm belgelere sahip olduğunuzdan emin olun: Pasaportunuz, vizeniz (gerekirse) ve araç ruhsat belgeleri gibi sınırı geçmek için gerekli tüm belgelere sahip olduğunuzdan emin olun.

Otoyol kullanarak Bulgaristan'dan geçen Türk turistlere tavsiyeler
Otoyol kullanarak Bulgaristan’dan geçen Türk turistlere tavsiyeler

Bulgaristan zorunlu otoyol geçiş belgesi Vinyet-Bulgar dijital HGS si

Bulgaristan otoyollarında araç kullanmayı planlıyorsanız, zorunlu geçiş ücreti dijital etiketi satın almanız gerekecektir. Yerel dilde Vinetka ve diğer avrupa ülkelerinde Vinyet olarak da bilinen işlem, Türkiyedekinden farklı olarak aracınızın ön camına yapıştırma zorunluluğu bulunmamaktadır ve tamamen dijitaldir ve Bulgaristan içinde geçerlilik süresi içerisinde otoyolların ve köprülerin tamamını kullanmanıza olanak sağlar.

Vinyet fiyatı, Bulgaristan’da kalış sürenize ve kullandığınız aracın türüne bağlıdır. 1 günlük, 7 günlük, 1 aylık veya 1 yıllık dönemler için vinyet satın alabilirsiniz. Normal bir araba için 7 günlük bir vinyetin maliyeti şu anda yaklaşık 15 leva (Bulgar Levası), 1 aylık bir vinyet ise 30 leva civarındadır.

Vinyeti benzin istasyonlarından, sınır kapılarından, postanelerden ve internetten satın alabilirsiniz. Bulgaristan Vinyetini online satın almayı seçerseniz, çıktısını almanız veya gerektiğinde ibraz edilebilecek şekilde gelen onay epostasının ekran görüntüsünü hazır bulundurmanız tavsiye edilir. Vinyeti akıllı telefonunuzda satın alıp görüntülemenizi sağlayan bir mobil uygulama aracılığıyla da satın alabilirsiniz.

Geçerli bir vinyet olmadan araç kullanmanın para cezalarına ve diğer cezalara yol açabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle Bulgaristan’da otoyolları kullanmadan önce vinyet satın aldığınızdan emin olun.

Bulgaristan online Vinyet/Vinetka satın alma: https://web.bgtoll.bg/

Siteyi ziyaret ettiğinizde Türkçe dilini seçiniz.

Otoyol kullanarak Bulgaristan'dan geçen Türk turistlere tavsiyeler
Bulgaristan Vinyet satin alma yardim

Trafik durumunu kontrol edin: Yolculuğa başlamadan önce trafik durumunu kontrol edin ve rotanızı buna göre planlayın. Bulgaristan’daki otoyollar seyahatin yoğun olduğu zamanlarda meşgul olabilir, bu nedenle gerekirse fazladan zaman ayırmak önemlidir.

Genellikle kullandığınız Navigasyon uygulamaları internet bağlantısı olması durumunda bu bilgiyi size sunuyor olsa da yinede mutlaka Kalotina veya Kapıkule girişlerinde Bulgaristan içerisinde EU sim kartınızı kullanarak internet bağlantısı yaparak güzergahı tekrar girerek güncel bilgilere ulaşmanız kolaylık sağlayacaktır.

Güzergahınızdaki Sırbistanın aksine, Bulgaristan için de EU bölgesi olduğundan dolayı EU sim kartlarda genellikle ek bir Data ücreti alınmamaktadır.

Mola verin: Yolculuk sırasında bacaklarınızı esnetmek, temiz hava almak, yiyecek ve içecek almak için mutlaka mola verin. Bulgaristan’da otoyollar boyunca yiyecek, tuvalet ve diğer olanaklar sunan birçok dinlenme seçeneği vardır. Güvenlik bakımından 1990 lı yılların aksine kaygılanıldığı gibi hırsızlık, kapkaç, soygun tarzı olaylar son yıllarda rapor edilmemiştir.

Trafik kurallarına uyun: Bulgaristan’da araç kullanırken hız limitleri, trafik işaretleri ve emniyet kemeri yasaları dahil olmak üzere tüm trafik kurallarına ve düzenlemelerine uyduğunuzdan emin olun. Ülke yollarında gündüz far yakma mecburiyeti bulunmaktadır, bu konuda pek çok şöför unuttuklarıdan dolayı cezaya maruz kalmak suretiyle maduriyet yaşamaktadır. Unutmayın gündüz far yakmama konusu otoyol dahil tüm yollarda polis tarafından en çok durdurulma sebebi olarak bilinmektedir.

Geçiş ücretlerine dikkat edin: Bulgaristan’da otoyollar boyunca birkaç geçiş ücreti vardır, bu nedenle geçiş ücretlerini ödemek için yeterli nakit paraya veya geçerli bir ödeme kartına sahip olduğunuzdan emin olun. Yukarıda bahsettiğimiz Vinyet tüm yolları kapsamakla beraber Tuna nehri köprüsü geçişini kapsamamaktadır. Tuna nehri köprüsü geçiş ücreti köprü öncesi geçiş noktasındaki gişeden yapılmaktadır. Bunun dışında bilinen herhangi bir ilave yol ücreti ödenmesi gerekmemektedir.

Bazı temel Bulgarca deyimleri öğrenebilirsiniz: Bazı temel Bulgarca deyimleri öğrenmek, yerel halkla iletişim kurmada ve yolunuzu bulmada yardımcı olabilir.

  • Merhaba (zdravey)
  • Günaydın (dobro utro)
  • Tünaydın (dobar den)
  • İyi akşamlar (dobar vecher)
  • İyi geceler (leka nosht)
  • Teşekkürler (Blagodarya)
  • Vinyet var (Ima Vinetka)

Yerel kültüre saygı gösterin: Bulgaristan’dayken yerel kültüre ve geleneklere saygı gösterdiğinizden emin olun. Bu, uygun şekilde giyinmeyi, dini yerler ve geleneklere dikkat etmeyi ve yerel halka saygılı olmayı içerir.

Bulgaristan’da hız limitleri

Bulgaristan’daki hız limitleri aşağıdaki gibidir:

Yerleşim alanları içinde: 50 km/s (31 mph)
Yerleşim alanlarının dışında: 90 km/s (56 mph)
Otoyollarda ve otobanlarda: 140 km/s (87 mph)

Bulgaristan’daki acil durum numarası nedir?

Bulgaristan’daki acil durum numarası 112’dir. Bu numara, cep telefonları ve sabit hatlar dahil herhangi bir telefondan aranabilir. 112’yi aradığınızda polis, itfaiye ve tıbbi yardım gibi acil servislerde size yardımcı olabilecek bir operatöre bağlanacaksınız. Operatörlerin akıcı bir şekilde İngilizce konuşamayabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle mümkünse arama yaparken Bulgarca bilen birinin size yardımcı olması yararlı olacaktır.

Bu hız sınırlarının değişebileceğini ve belirli alanlarda veya belirli hava koşullarında ek hız kısıtlamaları olabileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, yol ve trafik koşullarına göre araç kullanmak ve hızdan çok güvenliği her zaman ön planda tutmak önemlidir.

Bulgaristan’daki Türk Büyükelçiliği ile iletişime geçmeniz gerekirse, Sofya ve Plovdiv’deki ofislerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Sofya Büyükelçiliği:
Adres: Ulitsa Lyuben Karavelov No: 28, 1504 Sofya, Bulgaristan
Telefon: +359 2 971 33 15
Faks: +359 2 971 34 15
E-posta: embassy.sofia@mfa.gov.tr

Plovdiv/Filibe Başkonsolosluğu:
Adres: 20, Tsar Boris III Obedinitel Blvd., 4000 Plovdiv, Bulgaristan
Telefon: +359 32 626 110
Faks: +359 32 626 111
E-posta: consulate.plovdiv@mfa.gov.tr

Lütfen bu iletişim bilgilerinin değişebileceğini unutmayın, bu nedenle en son bilgiler için Türk Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesini kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Buradan paylaşabilirsiniz:

Yorum yapın