Ton balığının sağlığa faydaları nelerdir?

nasil.info

Updated on:

EatMyPlants: Meet the start-up making canned tuna without the fish

Ton balığının sağlığa faydaları nelerdir?: Ton balığı, sağlık yararları ile bilinen popüler bir deniz ürünüdür. İşte ton balığının sağlığa faydalarından bazıları.

Ton balığının faydaları

Protein açısından zengin

Ton balığı, kas dokularının inşası ve onarımı için önemli olan iyi bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

Omega-3 yağ asitleri

Ton balığı, iltihabı azalttığı ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

D Vitamini

Ton balığı, kemik sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu için önemli olan D vitamini için iyi bir kaynak olan birkaç gıdadan biridir.

EatMyPlants: Meet the start-up making canned tuna without the fish

Mineraller

Ton balığı, çeşitli vücut fonksiyonları için önemli olan selenyum, magnezyum ve potasyum da dahil olmak üzere çeşitli mineraller için iyi bir kaynaktır.

Kalorisi düşük

Ton balığı, kilo yönetimine yardımcı olabilecek düşük kalorili bir besindir.

Yellowfin Tuna Nutrition Facts and Health Benefits | Blog

Bununla birlikte, mavi yüzgeçli orkinos gibi bazı ton balığı türlerinin yüksek düzeyde cıva içerebileceğini ve bu da çok miktarda tüketildiğinde zararlı olabileceğini unutmamak önemlidir. Yüksek cıva içeren balıkların tüketimini sınırlamanız ve su kayağı veya albacore ton balığı gibi daha düşük cıva seçenekleri seçmeniz önerilir. Ek olarak, konserve ton balığı ilave sodyum içerebilir, bu nedenle etiketleri dikkatlice okumak ve mümkün olduğunda düşük sodyum seçeneklerini seçmek önemlidir.

Fitchburg fisherman lands giant tuna

Haftada en az yada en fazla kaç kez ton balığı tüketilmelidir? – Ton balığının faydaları

Haftada tüketmeniz gereken ton balığı miktarı, yaşınız, cinsiyetiniz, kilonuz, genel sağlığınız ve aktivite düzeyiniz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yetişkinlerin ton balığı da dahil olmak üzere haftada 2-3 porsiyon çeşitli deniz ürünlerinden yemelerini önerir. Bir porsiyon boyutu yaklaşık 3 ila 4 ons veya bir kart destesinin boyutudur.

Tuna Lover's Dilemma: To Eat or Not to Eat?

Mavi yüzgeçli orkinos gibi bazı ton balığı türlerinin yüksek düzeyde cıva içerebileceğini ve bu da çok miktarda tüketildiğinde zararlı olabileceğini unutmamak önemlidir. Cıvaya maruz kalmanızı en aza indirmek için, atlama veya konserve hafif ton balığı gibi daha düşük cıva seçenekleri seçmeniz önerilir. Hamile ve emziren kadınlar ve küçük çocuklar da özellikle dikkatli olmalı ve cıvaya maruz kalmalarını azaltmak için ton balığı da dahil olmak üzere belirli balık türlerinin tüketimini sınırlandırmalıdır.

100 gram ton balığı ne kadar protein var

100 gram ton balığındaki protein miktarı, türe ve hazırlanma yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, ortalama olarak, 100 gram pişmiş sarı yüzgeçli orkinos yaklaşık 25 gram protein içerir. Pek çok insan için popüler bir seçenek olan konserve hafif ton balığı, 100 gram süzülmüş ton balığı başına yaklaşık 23 gram protein ile biraz daha az protein içerir.

Ton balıklı salata nasıl yapılır?

ton balıklı salata:

İçindekiler:

2 kutu ton balığı, süzülmüş
1/2 su bardağı mayonez
1/4 fincan doğranmış kereviz
1/4 bardak doğranmış kırmızı soğan
1 yemek kaşığı limon suyu
İsteğinize göre tuz ve karabiber
İsteğe bağlı: doğranmış taze otlar (maydanoz veya dereotu gibi), doğranmış turşu veya haşlanmış yumurta
Talimatlar:

Büyük bir kapta süzülmüş ton balığı, mayonez, kereviz, kırmızı soğan ve limon suyunu birleştirin. Her şey eşit şekilde birleştirilene kadar iyice karıştırın.

 

Tatlandırmak için tuz ve karabiber ekleyin ve istediğiniz diğer malzemeleri ekleyin.

Kâseyi streç filmle örtün ve tatların birbirine karışması için en az 30 dakika buzdolabında bekletin.
Soğutulmuş ton balıklı salatayı tek başına veya sandviç dolgusu veya kraker veya salatalar için sos olarak servis edin.

Konserve ton balığının faydaları:

Konserve ton balığı, deniz ürünlerini diyetinize dahil etmenin uygun ve ekonomik bir yoludur. Konserve ton balığı, iyi bir protein, omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve çeşitli mineraller kaynağıdır. Sağlıklı kasları, kemikleri ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemenin yanı sıra iltihaplanmayı ve kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, atlama veya konserve hafif ton balığı gibi daha düşük cıva seçeneklerini seçmek ve ilave sodyumdan kaçınmak için etiketleri dikkatlice okumak önemlidir.

Canned Tuna Fish In Sunflower Oil 80gr,160gr,800gr,1000gr,1705gr - Buy Canned Tuna Fish Brands,Thailand Export Tuna Fish,Fish Canning Factory Product on Alibaba.com

Ton balığı saçlara iyi gelir mi?

Ton balığı saç sağlığına fayda sağlayabilecek çeşitli besinler içerir. Saç köklerinin inşası ve onarımı için önemli olan iyi bir protein kaynağıdır. Ton balığı ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya ve kafa derisine dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir. Bu, sağlıklı saç büyümesini desteklemeye ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca ton balığı, sağlıklı saçı korumak için önemli olan D vitamini, selenyum ve demir gibi vitamin ve mineraller içerir.

Ton balığının sağlığa zararı var mı?

Ton balığı dengeli bir diyete sağlıklı bir katkı olabilirken, potansiyel risklerin farkında olmak önemlidir. Mavi yüzgeçli orkinos gibi bazı ton balığı türleri, çok miktarda tüketilirse zararlı olabilecek yüksek düzeyde cıva içerebilir. Cıva zamanla vücutta birikebilir ve özellikle hamile kadınlarda, emziren annelerde ve küçük çocuklarda nörolojik ve gelişimsel sorunlara yol açabilir. Yüksek cıva içeren balıkların tüketimini sınırlamanız ve zıpkın veya konserve hafif ton balığı gibi daha düşük cıva seçenekleri seçmeniz önerilir.

Çocuklar ton balığı kullanabilir mi?

Ton balığı çocuklar için sağlıklı ve besleyici bir yiyecek olabilir, ancak potansiyel risklerin farkında olmak önemlidir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) göre çocuklar, ton balığı da dahil olmak üzere haftada 2-3 porsiyon çeşitli deniz ürünlerini güvenle tüketebilirler.

Ancak, orkinos veya konserve hafif ton balığı gibi daha düşük cıva seçenekleri seçmek ve mavi yüzgeçli orkinos gibi yüksek cıva içeren balıklardan kaçınmak önemlidir. Hamile ve emziren kadınlar ve küçük çocuklar da özellikle dikkatli olmalı ve cıvaya maruz kalmalarını azaltmak için ton balığı da dahil olmak üzere belirli balık türlerinin tüketimini sınırlandırmalıdır.

Buradan paylaşabilirsiniz:

Yorum yapın